CD
assok@post.sk
Menu Úvod
Úvod

Princíp CD-R

Princíp CD-RW

Rýchlosť

DVD
CD - ROM je dátové médium, ktoré sa rozšírilo po celom svete a našlo si svoje uplatnenie aj u nás. Uzrelo svetlo sveta už v roku 1980. Jeho veľkému rozšíreniu pomohol najmä priaznivý pomer záznamovej kapacity média (650 MB a viac) k jeho cene. V sériových výrobách táto klesá na desiatky korún. K presadeniu CD-ROM prispieva tiež aj cenový vývoj mechaník, ktorý vyhovuje najmä užívateľom, ktorí si chcú rozšíriť multimediálne vlastnosti svojich počítačov.
Ako CD-ROM vzniká? Ponúkajú sa nám tu dve možnosti.
- Pri výrobe menšieho počtu CD-ROMov si vystačíme s vypaľovacím zariadením- mechanikou (často nazývanou napaľovačka), ktorá okrem čítania dokáže silou svojho laseru vypáliť do čistých CD-R a CD-RW médií obdobu pitov. (Dáta uložené na disku majú formu jamiek- pitov o šírke 0.5 mikrometra.)
- Ak potrebujeme väčšie množstvo médií je vhodnejšie uvažovať o tzv. lisovanom CD. Postup výroby .
Kapacita média V obchodoch je možné vidieť rôzne média(veľkosť polomeru, tvar - vizitka). Kým CD-R v tvare vizitky má kapacitu 16MB, CD-R s polomerom 8cm cca 210MB (24min), klasické CD-R s polomerom 12cm 650 a 700MB(74 a 80min). Vyššia kapacita vzniká nahustením záznamovej špirály. Ak potrebujeme viac, môžeme využiť DVD, ktoré má kapacitu 4,7 až 17GB.
Rýchlosť CD-ROM Udáva sa v násobkoch základnej rýchlosti, ktorá je 150kB/s. Čiže pri dnešných mechanikách s rýchlosťami viac ako 50x táto rýchlosť presahuje 7MB/s (52x . 150kB/s = 7800kB/s = 7,62MB/s).